LCHF – מה זה בכלל?

רבים מכירים את תזונת ה-LCHF כדרך לירידה במשקל, אבל כשמתחילים במסע הזה מגלים מהר מאוד שיש בה ערך מוסף, ומחליטים לאמץ אותה כאורח חיים בריא ומשמח.
הפירוש המילולי של “LCHF” (Low Carb High/Healthy Fat) הוא “דל פחמימות, עתיר שומן בריא”
הכול התחיל בשוודיה, לפני כ-20 שנים. יותר ויותר אנשים הבינו שכדי להיות בריאים עליהם להתחיל לחשוב אחרת על תזונה ואוכל, ולכלול בתפריט שלהם מזון שהגוף יודע איך להתמודד איתו. המעבר לתזונת LCHF סייע לאנשים לייצב את רמת הסוכר בדם, את לחץ הדם, ואת האיזון ההורמונלי שלהם, לשפר את איכות השינה, את בריאות הפה, ואת בריאות המעיים, להיפטר מצרבת, מכאבי פרקים, ומבעיות בריאות אחרות, להיפרד מהתשוקה למתוק וכבונוס, לייצב את משקלם.
בשנת 2008 אישרו רשויות הבריאות השוודית (“Socialstyrelsen”) את תזונת ה-LCHF כטיפול בסוכרת ובעודף משקל. בשנת 2013 פורסם בדו”ח הממשלתי השוודי (SBU), המבוסס על 16,000 מחקרים מרחבי העולם, שדיאטות דלות-פחמימות הן הטובות ביותר לירידה במשקל ולאיזון רמת הסוכר בדם, ושאין ראיות לכך ששומן רווי גורם למחלות לב וכלי דם.

איך זה עובד?

תזונת LCHF דומה לתזונת הפליאו (Paleo) ולדיאטת אטקינס, אבל היא דוגלת בגישה הוליסטית יותר, ולעתים גם מציאותית יותר.
תזונת LCHF מבוססת על אבולוציית המין האנושי ועל הביוכימיה של הגוף. בקצרה, היא מבוססת על ההבנה כי לא כל המזונות מתאימים לגוף שלנו.
אין צורך לנחש מהי התזונה המתאימה לנו! תזונת LCHF מבוססת על מחקרים אנתרופולוגיים שמגלים לנו מה אכלו אבותינו, ומוכחת באמצעות ניסויים קליניים מודרניים.
בירור עמוק מראה כי רוב המזונות המתועשים המודרניים אינם מתאימים לנו כלל, והגוף ישגשג אם רק נאפשר לו גישה ל”מזון שלם” בסיסי טבעי, עם מינימום של מרכיבים. אלה מזונות שניתן למצוא אצל הקצב, מוכר הדגים, בשוק הירקות וכו’.
כשמתחילים ללמוד את הנתונים המדעיים, מתבררת במהירות ההפתעה כי אין נזק באכילת שומנים טבעיים, כולל הרוויים. להיפך, תזונה שהיא דלה בשומן, או מלאה בשומנים רב בלתי רוויים, תרמה ככל הנראה תרומה ענקית להתפתחות המחלות המודרניות, כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת, לחץ דם גבוה, סרטן, תסמונת המעי הרגיז, בעיות בבלוטת התריס, צליאק ועוד.

אכילה לפי תזונת LCHF תספק לגופך את האוכל שלשמה נועדה.

מה הגוף שלנו צריך?

הגוף שלנו זקוק לאנרגיה (“דלק”) כדי להתנועע ולהתחמם וזקוק לחומרי גלם (“אבני בניין”) כדי לצמוח, לתקן, ולהילחם בזיהומים וחיידקים מזיקים.
אנו חיים בתקופה שיש בה שפע של מזון שמספק לנו המון אנרגיה (“דלק”). חלק מהמזונות טובים לכל דבר ועניין, ואחרים מספקים רק חלק מהצרכים שלנו, ורק הגיוני שנבסס את התזונה שלנו על מזונות שיספקו לנו כמה שיותר “אבני בניין” על כל יחידת אנרגיה שאנחנו צורכים.

זוהי המשמעות של תזונת LCHF!

מה לאכול ומה לא לאכול?

אבות המזון העיקריים שמשמשים את הגוף (אבות מזון “מקרו”) הם פחמימות, חלבונים, ושומנים מסוגים שונים. פחמימות ושומנים משמשים לדלק, וחלבונים ושומנים משמשים לאבני בניין. בנוסף, אנו זקוקים גם למינרלים ולוויטמינים (אבות מזון “מיקרו”).
חשוב לזכור כי גופנו יודע לייצר בעצמו את כמות הפחמימות הדרושה לו, וגם אם לא נאכל כלל פחמימות, הגוף יוכל לעשות זאת. חלבונים ושומנים לעומת זאת, הגוף לא תמיד יודע לייצר בעצמו ולכן נספק לו אותם באמצעות מזון.
הנה כמה כללים בסיסיים לתזונת LCHF שמתאימים לרוב האנשים. התאימו אותם לאורח חייכם, לצרכים ולאילוצים שלכם. פנו אלי להתאמה אישית.

  •  העדיפו מזון (בשר, ביצים, גבינות וירקות) על “מוצרי מזון” (כל מה שקונים בסופר באריזה)
  • ואם בוחרים מוצרי מזון, העדיפו כאלה עם כמה שפחות רכיבים
  • הימנעו מכל דבר שמוגדר “דייאט”, “קל”, או “דל שומן”
  • אל תפחדו משומן! (וגם לא מכולסטרול) בחרו שומנים טבעיים כגון חמאה, שמן קוקוס, שמן זית, שומן בקר וכבש, ושמאלץ.
  • הימנעו מסוכר, מחיטה, וממרגרינה (שהיא לחלוטין לא מזון, אלא תרכובת כימית), ומכל המזונות שמכילים מרכיבים אלו! הימנעו ככל האפשר מדגנים אחרים, משמנים צמחיים מוקשים, מוקשים חלקית וכו’, וממתיקים מלאכותיים.

לחצו כאן לעקרונות נוספים של התזונה

LCHF – לא רק דיאטה!

גישת ה-LCHF אינה מסתכמת במזונות שכדאי לנו לאכול או להימנע מהם. הגישה הוליסטית, ומביאה בחשבון את בריאותינו ואת רמת הפעילות שלנו, את חיי היומיום ומצב המתח, וכמובן שאת הגנים שלנו ורמת הסיבולת של הגוף. כמובן, המזון שאנו אוכלים משפיע על ההורמונים שלנו ועל היכולת שלנו להתמודד עם לחצים בחיינו, ולהפך, המתח שאנו חווים בחיינו משפיע על התהליכים הביוכימיים בגופנו לטווח הקצר ולטווח הארוך.
בהיבט אקולוגי כדאי להעדיף תוצרת מקומית, ובהיבט בריאותי כדאי להעדיף בשר מרעה. אבל גם אם לא תוכלו להרשות לעצמכם לקנות רק מזון אורגני ואקולוגי, בחרו מזונות המתאימים לעקרונות LCHF. ברגע שתבינו כיצד המזון המודרני משפיע על הגוף ועל הבריאות, ההחלטה לבחור טוב יותר – מזון שהגוף מותאם לעכל – תהיה טבעית.

החליטו לאמץ לחייכם את היתרונות של LCHF ולא תצטערו!