תזונת LCHF לאיזון משקל

אוכל מלווה אותנו בכל מקום; אנו נחשפים למגוון עצום של מזונות בחנויות ובסופרמרקטים, לאינסוף הצעות משתלמות במסעדות, לתכניות בישול, למקורות בלתי נדלים למתכונים, ולרשתות החברתיות שמוצפות באלבומים, בעמודים Happymature woman measuring her waist after diet and giving thumובקבוצות שמוקדשים לבישול ולמזון. אנחנו אוהבים אוכל ועוסקים בו רבות, ועם זאת, רובנו נמצאים במלחמה תמידית במשקל – במשקל עודף, אך גם בתת משקל.

כולנו רוצים להיות בריאים, חטובים ויפים, אך חשוב לזכור שהחברה משנה את אידיאלי היופי שלה מתקופה לתקופה ולפי האופנה, ולרוב הם אינם מתאימים לנו ולנתוני הגוף שלנו. זוהי בעיה משותפת לאנשים שזקוקים לעלות במשקל ולאנשים שזקוקים לרדת במשקל; לאדם שרוצה להעלות משקל לא מספיק לבלוס מכל הבא ליד ולהציף את הגוף בקלוריות ריקות, שיביאו אמנם להשמנה הרצויה, אבל יפגעו בדרך בבריאות. בזמן שההשמנה ניכרת לעין בעיות הבריאות נסתרות ולא תמיד נדע שעלינו לטפל בהן. אדם שרוצה לרדת במשקל מתעייף מיד: מהמחשבה על ספירת קלוריות, מההבנה כי פעילות גופנית מאומצת היא בלתי נמנעת ומהצורך לוותר על מאכלים אהובים.

ובכל זאת אנחנו לא מרוצים. כדאי לשאול את עצמנו: האם אני רוצה להביא את הגוף שלי להיראות הכי טוב שאפשר? האם אני רוצה לממש את הפוטנציאל הטמון בגוף שלי? האם אני רוצה להביא את הגוף שלי למצב האופטימלי שלו? מה זה אומר? האם אני רוצה להיות בריא ואנרגטי? איך אשיג זאת?

תזונת LCHF תסייע לכם להגיע למשקל האידיאלי עבורכם ולהגיע לבריאות האופטימלית – להיפטר ממשקל עודף או לעלות במשקל לפי הצורך.

למה חשוב להגיע למשקל האופטימלי עבור הגוף?

אנו חיים בתקופה שבה מזון זמין לנו בשפע, אך רוב האנשים נמצאים במצב של תת-תזונה – גם אנשים עם עודף משקל. המזונות המהירים, הקפואים, המתועשים והמעובדים המכילים בין השאר קמח לבן, סוכר, שמנים מזוככים, ממתיקים מלאכותיים ועוד, אינם מספקים לגוף את הצרכים החיוניים לו, כמו ויטמינים ומינרלים, אך כן מספקים בנדיבות קלוריות ריקות, שאינן תורמות לבריאות ומביאות לחוסר איזון במשקל.

העולם המערבי וגם העולם המתפתח, סובלים מתסמינים של השמנת יתר. דיאטות דלות בשומן לרוב לא מסייעות להיפטר באמת מהמשקל העודף, שעלול לגרור אחריו מחלות אחרות, כגון לחץ דם גבוה, סוכרת, בעיות ברכיים ועוד. אך לא כל מי ששמן הוא בהכרח חולה. יחד עם זאת, פעמים רבות עודף משקל הוא פשוט סימן לכך שמשהו אחר בגוף אינו תקין. יש סיבות רבות לעודף משקל: תזונה לקויה, נטילת תרופות שגורמות להשמנה, חוסר איזון הורמונלי, מתח תמידי וכן הלאה. כדאי לחפש את מקור הבעיה, לטפל בה ולגלות שהמשקל יתאזן בהתאם.

מה בין איזון משקל ו-LCHF?

חשוב לזכור שלכל גוף המאפיינים שלו, ולכן אני לא מדברת על “דיאטה” אלא על איזון המשקל והגעה למצב האופטימלי של הגוף.

תזונת ה-LCHF טובה ומתאימה לטיפול במצב של עודף משקל ובמצב של תת משקל.

ה-DNA שלנו הוא הבסיס למשקל. אין ספק שגורמים גנטיים ותורשתיים משפיעים על המשקל, אך הוא מושפע גם מגורמים חיצוניים, כמו המזון שאנו אוכלים, לחץ ורמת הסטרס בחיינו, מאזן ההורמונים בגוף ועוד.

עודף משקל נובע במקרים רבים מעודף אינסולין בגוף – אני קוראת לזה רגישות לפחמימות. כאשר אנחנו אוכלים כמות גדולה של פחמימות רמת הסוכר בדם עולה ובעקבותיה עולה גם רמת האינסולין. לאינסולין יש תפקידים רבים בגוף, ובין היתר להפוך את הסוכר לאנרגיה זמינה לגוף. (לכן אנחנו שבעים מהר כאשר אנחנו אוכלים פחמימות.) תפקיד נוסף של האינסולין הוא לשמור את האנרגיה העודפת שהמזון מספק לצרכים עתידיים (ומתרגם אותה לשומן שנאגר בגוף). הבעיה היא שאנו חיים בתקופה שבה מזון זמין לנו מאוד, ואין לנו צורך אמיתי במאגרי שומן לעתות חירום – הגוף לעולם לא יזדקק להם, כי אנו ממשיכים להזין אותו בקביעות, ולכן אנחנו משמינים. בעיה אחרת היא שרמות גבוהות של אינסולין (עקב צריכת סוכר ברמות גבוהות) “נועלות” את האנרגיה שצברנו בגוף, כך שהגוף לא מצליח להשתמש בה למקרה הצורך. זה גורם בין היתר לרעב ולאכילת יתר.

תת משקל נובע לרוב מחוסר איזון הורמונלי בגוף.

תזונה לפי שיטת LCHF מפחיתה את כמות הפחמימות ומאזנת את ייצור ההורמונים בגוף, ובכך מסייעת לו להגיע למצבו הבריאותי האופטימאלי ולמשקל מאוזן.

בשיטת LCHF מרגישים טוב ונראים טוב בכל משקל גוף.