שאלות נפוצות2017-08-17T15:18:40+00:00

אני עובדת לפי גישת LCHF שלמדתי בשוודיה שם גם הוסמכתי.

אני יועצת ומלווה על פי שיטת LCHF ובסגנון החיים הנלווה לה, בהתבסס על הידע שרכשתי בלימודיי, ובקורסי השתלמות שונים, וכמובן, ממשיכה להתעדכן באופן שוטף במחקרים ובמאמרים שמתפרסמים בנושא כל הזמן.

עם זאת, חשוב לציין כי אינני רופאה ואין בסמכותי או ביכולתי לטפל בכל בעיות הבריאות באשר הן וגם לא להמליץ על תרופות ומינונן.

הייעוץ שאני מספקת אינו מחליף התייעצות עם רופא, אינו מחליף הקפדה על בדיקות תקופתיות נדרשות, והאחרוית היא אישית של הלקוחות על בריאותם וצרכיהם הגופניים.

מה זה כולסטרול ומה הוא עושה בגוף שלנו?2016-07-26T13:12:29+00:00

כולסטרול הינו אחד החומרים החשובים ביותר בגופנו. הוא בונה תאים, נלחמת בזיהומים, והוא הבסיס של הורמוני סטרואידים. הנה כמה מקומות שבהם ניתן למצוא כולסטרול:

חלב אם – מכיל הרבה כולסטרול כדי לעזור לתינוק הגדל לבנות את המוח ותאים חדשים אחרים.

הורמוני המין – טסטוסטרון, אסטרוגן, ופרוגסטרון הינם כולם מבוססים על כולסטרול.

מערכת החיסונית – הכולסטרול מסייעת להילחם בדלקות בדרגה נמוכה שנגרמות מסוכרים וסטרס.

שכבת המיאלין – כולסטרול הינו מרכיב חיוני בשכבת השומן שמבודדת תאי העצב.

ועוד הרבה…

אז ניתן לראות כי רמה נמוכה מדי של כולסטרול תשפיע על הרבה פונקציות בגופנו.

אורח החיים LCHF יאזן את רמת הכולסטרול שלך לפי הצרכים שלך.

מה זה כולסטרול טוב ורע? (HDL ו- LDL)2016-07-26T13:12:35+00:00

יש רק סוג אחד של כולסטרול. אבל, היות וכולסטרול לא יכול להסתובב בעצמו בדם שלנו, יש “מכלים” עשויים מחלבון שמעבירים את הכולסטרול. הם ה- HDL (ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה) ו- LDL (ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה).

הכינויים “טוב” ו “רע” נובעים מהימים הראשונים של מחקר הכולסטרול. בזמנו ראו את הכולסטרול רק בפלאק שנבנה בעורקים. כאשר מצאו את הליפופרוטאינים HDL ו- LDL, הם קבלו את הכינויים שלהם לפי כיוון ההובלה – לכיוון הכבד או ממנו; HDL מוביל כולסטרול מהחלקים השונים של הגוף אל הכבד, ו- LDL מוביל מהכבד אל שאר הגוף.

היום יודעים כי ה- HDL וה- LDL הינם בעצם רק שני צדדים של אותו המטבע. גם יודעים שיש סוגים שונים של LDL ולכולם יש תפקידים חשובים בגוף שלנו. יחד עם זאת, מסוג אחד של LDL עלינו להימנע וזה ה- LDL הקטן והמחומצן. ה- LDL מתחמצן למשל כאשר אנו אוכלים סוכרים ועמילנים, וגם כשאנו נמצאים תחת לחץ. (יש עוד דרכים אבל אלה הם בין הנפוצים ביותר כיום.)

אורח החיים LCHF מעלה את רמת ה- HDL תוך כדי הפחתת LDL מחומצן.

למה מזהירים אותנו מפני רמות גבוהות של כולסטרול?2016-07-26T13:12:39+00:00

בימי המחקר הכולסטרול המוקדמים, ראו את הכולסטרול רק כאוסף של פלאק בעורקים, וחשבו שזה הגורם להתקפי לב ומחלות לב וכלי דם אחרים. אז לא ידעו כי הסיבה שהכולסטרול נמצא שם היא כדי להילחם בדלקת.

כיום אנו יודעים כי מחלות לב וכלי דם נגרמים בעיקר מדלקות וכי הפלאק הוא רק סימפטום של הסיבה הבסיסית.

אורח החיים LCHF מפחית את הדלקתיות בגוף שלך.

מדוע הרופא שלי אמר לי לקחת תרופות להורדת הכולסטרול שלי?2016-07-26T13:12:43+00:00

כמובן שיכולה להיות סיבה מוצדקת שבגללה צריכים להוריד את רמת הכולסטרול שלך, אולם רוב הרופאים אינם מודעים למחקרים העדכניים ביותר ובכך פועלים לפי אמונות ישנות. לדוגמה, אולי הרופא שלך לא מודע לעובדה כי כולסטרול גבוה בפני עצמו אינו סמן לבעיות לב עתידיות.

חייבים כמובן לדון עם הרופא המטפל על הסיבות שבגללן היא או הוא רוצה לרשום לך את התרופות להורדת הכולסטרול, כדי לוודא שזה באמת מה שאתם צריכים. ייתכן שתרצו גם לבקש מהרופא שיבדוק איך דלקתיות יכולה לגרום למחלות לב וכלי דם, ולטפל בזה לפני שרושמים תרופה בעייתית.

אורח החיים LCHF הינו דרך לאזן את רמת הכולסטרול שלך ללא תרופות.

איך אוכל לדעת אם אני באזור סיכון למחלות לב וכלי דם?2016-07-27T05:55:41+00:00

ישנם לא מעט סמנים להיות באזור סיכון גבוה למחלות לב וכלי דם. ביניהם סוכרת, לחץ דם גבוה, עודף משקל, רמת טריגליצרידים גבוהה ו- HDL נמוך, עישון, סטרס, וזה גם תלוי במידת מה על ההיסטוריה המשפחתית. עם זאת, צריכים בדרך כלל צירוף של לפחות שלושה סמנים כדי להיות באזור הסיכון הגבוה.

אז אם יש כולסטרול “גבוה” אבל אין אף אחד מגורמי הסיכון האחרים, אז כנראה לא נמצאים בסכנת מחלות לב וכלי דם.

בדקו עם הרופא אם אתם לא בטוחים כמה גורמי סיכון יש לכם.

אורח חיים LCHF מבטל או מנמיך את גורמי סיכון אלו.

מה התרופות להורדת כולסטרול (סטטינים) עושות?2016-07-26T13:13:23+00:00

רוב התרופות להורדת כולסטרול מפריעות את ייצור הכולסטרול בכבד על ידי כיבוי המסלול הביוכימי ברמת התאים.

אבל אותו מסלול ביוכימי משתתף גם ביצור חומרים חיוניים אחרים בגוף (למשל ויטמינים ו- CoQ10). עיכוב הייצור שלהם יכול לגרום לתופעות לוואי לא רצויות. אחת מתופעות הלוואי האלו הינו חוסר ב- CoQ10 שיכול להוביל לחולשת שרירים, כולל שריר הלב.

תופעת לוואי נוספת של הפסקת מסלול היצור כולסטרול הוא המתת תאים ותיקון לקוי של תאים. לא מומלץ!

אורח החיים LCHF הינו דרך לאזן את רמת הכולסטרול ללא תרופות.

האם אין הרבה כולסטרול בבשר, ביצים, וגבינות?2016-07-26T13:13:18+00:00

כן יש. כל המזונות מהחי מכילים כולסטרול, כאשר בביצים ומוצרי חלב יש את הרמות הגבוהות ביותר. זה דבר טוב, כי הגוף שלנו זקוק לכולסטרול כדי לבנות תאים, לעזור למערכת החיסונית, וכן כבסיס להורמונים שונים. כולסטרול הינו חומר כל כך חשוב שהגוף מייצר כמה שהוא צריך, גם אם אין בתזונה. זאת ועוד, הגוף יתפטר מעודף כולסטרול שאינו נחוץ לו. אז הכולסטרול במזון שלנו בקושי משפיע על רמת הכולסטרול בגוף.

אורח החיים LCHF הינו דרך לאזן את רמת הכולסטרול בלי לדאוג למה שאוכלים.

מה הן רמות כולסטרול טובות?2016-07-26T13:14:02+00:00

למעשה אף אחד לא באמת יודע. המחקרים הראשונים על כולסטרול נעשו על אנשים שכבר היו להם בעיות לב וכלי דם, ולא היה שום מחקר מקדים שבדק אנשים בריאים כדי לקבוע מה הן רמות “נורמליות”. (עם זאת, היום אנחנו יודעים, בעקבות מחקרים רבים, כי רמת כולסטרול נמוכה מדי מסוכנת עבורנו.)

אנו, בני האדם, שונים אחד מהשני בכל כך הרבה דרכים שסביר להניח שגם רמות הכולסטרול שלנו שונות. כמו כן, רמה “נורמלית” כנראה משתנה עבור אותו אדם אחד במשך כל חייו.

אורח החיים LCHF מייעל את רמת הכולסטרול עבור הצרכים האישיים שלך.

האם טריגליצרידים הינם כולסטרול?2016-07-26T13:14:10+00:00

לא, טריגליצרידים אינם כולסטרול. עם זאת, הם נחשבים כשומן בדם והוכחו להיות סימן למחלות לב וכלי דם, ולכבד שומני, ולכן הם כלולים ב- “פרופיל השומנים” בבדיקת הדם שלך.

טריגליצרידים בנויים משלוש חומצות שומן מחוברות לשדרת גליצרול. הם מיוצרים על ידי הכבד מעודף סוכר ומועברים בגופנו על ידי הדם למאגרי אנרגיה שונים (רקמות שומן).

כל הסוכרים העודפים שמגיעים אל הכבד ישמשו; זה אומר כל הפרוקטוז וגם הרבה מהגלוקוז שאנו אוכלים מגיע לשם.

חלק מהטריגליצרידים מאוחסנים בכבד ויכולים לגרום למחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD), בעוד אחרים מועברים בכלי הדם שלנו ויכולים לתרום גם להצטברות הפלאק.

אכילה לפי LCHF מפחיתה כמויות הטריגליצרידים.

האם שיטת LCHF היא דיאטת הרזיה?2016-07-26T13:14:19+00:00

התזונה לפי שיטת  LCHFמביאה את משקל הגוף למצב מאוזן: לעלות במשקל או לרדת במשקל לפי צרכיו של הגוף ולפי מאפייניו. חשוב לזכור שהמשקל מושפע גם מגורמים אחרים שיש להביא בחשבון, ושמשקל חריג הוא לרוב רק סימפטום לבעיות בריאות אחרות. המטרה היא בראש ובראשונה להביא את הגוף למצב בריאותי אופטימלי, והמשקל יתאזן מאליו.

בשיטת LCHF מטפלים במצבים בריאותיים לקויים, ובכך גם מאזנים את המשקל.

ניסיתי דיאטות אחרות בעבר ותמיד עליתי את המשקל בחזרה. האם זה יקרה גם עכשיו?2016-07-26T13:14:28+00:00

רוב הדיאטות הנפוצות מבוססות על ספירת קלוריות במזון, מבלי להתחשב בתכולת הרכיבים התזונתיים – מה שעלול לגרום לחסרים תזונתיים בגוף. כאשר מגבילים את כמות הקלוריות בלי הבחנה איכותית, הגוף נכנס למצב “רעב” ומוריד גם את קצב חילוף החומרים. וכאשר חוזרים, בסיום ה”דיאטה”, לתזונה “רגילה” ומתחילים שוב להוסיף קלוריות לגוף הוא מגיב באגירת האנרגיה כדי להגן על עצמו מפני רעב עתידי. לכן ברוב הדיאטות קודם יורדים קצת במשקל, נעצרים לתקופה ואחר כך עולים חזרה, הרבה פעמים עם תוספת.

תזונה לפי שיטת LCHF מספקת לגוף את הצרכים החיוניים לו, המספיקים לפעילות תקינה, ולכן אין ממש חשיבות לכמות הקלוריות. הגוף יודע לווסת את שריפת האנרגיה בהתאם לצרכיו, והמשקל מתאזן מאליו.

אני מקפיד על תזונה לפי השיטה, אך לא יורד/עולה במשקל. מה עלי לעשות?2016-07-26T13:14:37+00:00

המשקל שלנו הוא סימפטום בלבד למצב הבריאותי הכולל שלנו. הוא משקף, בין היתר, את ההרגשה הכללית שלנו ומושפע מתרופות שאנו נוטלים, מהאיזון ההורמונלי שלנו ומרמת הסטרס בחיינו. ולכן יש מצבים שבהם המשקל שלנו לא יהיה מאוזן גם אם נאכל נכון.

כאמור, המשקל הוא סימפטום, וייתכן שיש לטפל קודם בבעיות אחרות שיש בגוף, ורק אז נראה את ההשפעה של המהלך על המשקל שלנו. תזונה לפי שיטת LCHF מספקת לגוף את הצרכים החיוניים לו, ובכך עוזרת לשפר את מצב הבריאותי ומאפשרת להפחית את כמות תרופות הנחוצות. התזונה לפי שיטת LCHF משפרת את איזון ההורמונאלי ומורידה את רמת הסטרס הפנים גופי שנגרמת מאכילה לא נכונה.

כך, שהתזונה לפי שיטת LCHF עוזרת לגוף לטפל בבעיות שהוא מתמודד אתן, להגיע לבריאות אופטימאלית ובאופן טבעי גם למשקל אופטימאלי.

תזונת LCHF דוגלת בהפחתה של פחמימות ובהוספת שומן לתפריט.

איך אפשר לרדת במשקל אם אוכלים הרבה שומן?2016-07-26T13:14:52+00:00

מחקרים קליניים הוכיחו שוב ושוב שלא השומן משמין. השומן, וגם שומן רווי, חשוב מאוד לגוף כיוון שהוא מסייע בבניית קרום תא יציב לאיברים השונים. 60% מהמוח, למשל, הם שומן.

הגוף אוהב להשתמש בשומן כחומר “בעירה”, אך קל לו יותר לשרוף אנרגיה שמקורה בפחמימות. לכן, אם אוכלים השומן בצירוף פחמימות הגוף יעדיף להשתמש קודם באנרגיה שקל לו לפרק ולשמור את השומן לשימוש עתידי (מה שככל הנראה לעולם לא יזדמן לו, אם נמשיך להזין אותו באנרגיה פחמימתית).

בשיטת LCHF מפחיתים את כמות הפחמימות באוכל ולכן הגוף מרבה לשרוף שומן.

ירדתי במשקל, האם אוכל לחזור לאכול כמו קודם?2016-07-26T13:15:04+00:00

שיטת ה-LCHF אינה “דיאטת הרזיה”, אלא אורח חיים המאפשר לשמור על בריאות אופטימאלית לטווח ארוך. כאשר הגעת ליעדים שהצבת לעצמך, כדאי שתשאל/י את עצמך, למה לחזור לאכול מזונות שהביאו אותך למצב של חולי ולמשקל שאינו תקין.

בשיטת LCHF אוכלים טוב ושומרים על הבריאות ועל משקל מאוזן.

כמה קלוריות אני צריך לאכול ביום?2015-01-20T07:47:56+00:00

‘קלוריה’ היא בסך הכול מידת אנרגיה. אנו לא יודעים ממנה דבר על ההרכב התזונתי של המזון שלנו, ולא יודעים למה היא תשמש את הגוף. כיוון שאנו חיים בתקופה שאין בה מחסור במזון עתיר אנרגיה, חשוב יותר לוודא שהמזון שאנו אוכלים עתיר ברכיבים תזונתיים. כאשר הגוף מקבל את התזונה הנדרשת לו הוא מווסת באופן טבעי את מנגנוני השריפה ולכן אין צורך “לספור קלוריות”.

בשיטת LCHF אוכלים טוב עד שובע ושומרים על משקל מאוזן.

האם אני גם צריך להתאמן כדי לרדת במשקל?2015-01-20T07:47:49+00:00

גוף האדם בנוי לפעילות גופנית ולכן הרבה אנשים נהנים מפעילות כלשהי. עם זאת, מחקרים קליניים הוכיחו כבר שפעילות גופנית משפיעה רק באופן מזערי על הירידה במשקל. חשוב גם לזכור שהמספר על המשקל אינו חד משמעי: מסת שריר מוצקה יותר ממסת שומן ולכן אפשר לחטב את הגוף ולהיראות יותר רזים גם אם המספר שעל המשקל עולה!

בשיטת LCHF אפשר לאזן את המשקל גם בלי פעילות גופנית. יחד עם זאת, רוב האנשים שחיים לפי שיטת LCHF מלאים באנרגיה וכיף להם להתאמן גם אם לא עשו זאת בעבר.

למה ממליצים שלא להישקל? איך אדע אם ירדתי במשקל או עליתי?2015-03-24T09:19:45+00:00

כאשר אנחנו נשקלים אנו רואים מספר, ולא זוכרים שהוא מורכב מכמה דברים יחד: ממשקל העצמות, ממשקל השרירים, ממשקל השומן, ממשקל המים שבגוף, וכן הלאה. המשקל שלנו תלוי בכל אחד ואחד מהמרכיבים האלה. לכן שאפשר לרדת במסת השומן ובו זמנית לעלות במשקל, למשל בהעלאת מסת השריר.

המספר שעל המשקל הוא מדד פחות טוב מבדיקת הבריאות הכללית, מדידת ההיקפים, שינוי מידת הבגדים, רמת האנרגיה, וכדומה.

בשיטת LCHF מרגישים טוב ונראים טוב בכל משקל גוף!

מהי מחלת הסוכרת?2015-01-18T20:05:29+00:00

סוכרת היא מחלה מטבולית, שמתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן, ונגרמת מבעיה ביכולתו של הגוף לייצר אינסולין או לקלוט אינסולין בתאים. מחלת הסוכרת גוררת בעיות בריאותיות אחרות, שהנפוצות בהן הן בעיות לב ובעיות בכלי הדם.

ישנם לפחות ארבעה סוגים של מחלת הסוכרת: “סוכרת נעורים” (“סוג 1”), “סוכרת הריון”, “סוכרת מבוגרים” (“סוג 2”), שהיא הסוכרת הנפוצה ביותר בימינו. כמו כן, מחקרים מהזמן האחרון מצאו קשר בין סוכרת לסוגים שונים של דמנציה ואלצהיימר (“סוג 3”).

לכל אחד מסוגי הסוכרת סיבה משלו, אך לכולם מכנה משותף – בעיות קשורות להורמון האינסולין: חוסר יכולת של הלבלב לייצר אינסולין, וכמו כן, אי יכולת של התאים לקלוט את האינסולין.

תזונה לפי שיטת LCHF מאפשרת לשלוט במחלת הסוכרת ולמנוע התדרדרות שלה, ואף למנוע את פריצתה.

אבל מה זה, בעצם, אינסולין?2015-01-18T20:12:35+00:00

אינסולין הוא הורמון טבעי בגוף, ובעל תפקידים רבים, בהם הטיפול ברמת הסוכר בדם, וכן שליטה על רמות “חומרי הדלק” בדם כגון סוכר ובעקיפין שומנים. (האינסולין משפיע על הורמונים נוספים, בהם ההורמון ש”משחרר” את השומן שנאגר בתאי הגוף.)

להורמון האינסולין חשיבות יתרה בכל הקשור למחלת הסוכרת, שבה כשל בתפקוד או בהפרשת האינסולין עלול לגרום לתופעות לוואי בריאותיות חמורות: במצב של רמה נמוכה מדי של סוכר בדם נוכל לאבד את ההכרה ולמות, ובמצב של רמה גבוהה מדי של סוכר בדם עלול להיגרם נזק לגוף לטווח ארוך.

שיטת LCHF תורמת לאיזון רמת האינסולין בדם ובכך משפרת את תפקודו.

כיצד מחלת הסוכרת פורצת?2015-01-18T20:13:23+00:00

“סוכרת נעורים” (סוכרת סוג 1) היא למעשה מחלה אוטואימונית, והיא פורצת כאשר הלבלב, האיבר שאחראי לייצור האינסולין בגוף, מפסיק לייצר את ההורמון . הגורמים למחלה יכולים להיות גנטיים, אבל בעיקר גורמים סביבתיים כגון תזונה, מיקום גיאוגרפי, מצב סוציו-אקונומי, היגיינה, וזיהומים נגיפיים למיניהם יכולים להביא לפריצתה.

על אף שהמחלה נקראת “סוכרת נעורים”, היא עלולה לפרוץ בכל גיל, והטיפול בה מחייב מתן אינסולין חיצוני, גם לשמירה על רמת סוכר תקינה בדם וגם לתפקוד תקין של הליכים אחרים בגוף שדורשים אינסולין, וכן שינוי באורח החיים (תזונה ופעילות גופנית).

“סוכרת מבוגרים” (סוג 2) היא תסמונת של “תנגודת אינסולין”. זהו מצב שבו תאי הגוף אינם מגיבים ביעילות לאינסולין ו”מתנגדים” לפעולתו. כלומר, מצב שבו התאים בגוף נעשים עמידים לפעילות האינסולין ואינם מאפשרים לו להכניס את הסוכר לתאים באופן יעיל. כתוצאה מכך, וכדי להתגבר על העמידות של התאים, הלבלב מייצר עוד ועוד אינסולין ורמת האינסולין בדם עולה. מסיבה זו, סוכרת סוג 2 שאינה מטופלת כראוי עלולה לגרום לסוכרת סוג 1!

סטייה מגבולות הנורמה של רמת הסוכר בדם עלולה להיות מסוכנת לנו: רמת סוכר נמוכה עלולה לגרום לנזק מידי ואילו רמת סוכר גבוהה עלולה לגרום לנזק בטווח ארוך.

סוכרת סוג 2 היא אמנם מחלה האופיינית לגיל המבוגר, אך בעשור האחרון היא מופיעה גם בקרב ילדים. סוכרת סוג 2 היא הנפוצה ביותר ומהווה עיקר מקרי הסוכרת בעולם.

מחלות של אלצהיימר ודמנציה, שכבר קיבלו את הכינוי “סוכרת סוג 3”, הן למעשה “תנגודת אינסולין” שמתרחשת במוח.

שיטת LCHF תורמת לאיזון רמת האינסולין בדם, ומאפשרת בכך להתגבר על תנגודת האינסולין, ו”לרענן” את יכולת התאים להגיב שוב לאינסולין.

שיטת LCHF מקלה על סוכרתיים מסוג 1 את חישוב מינון האינסולין הדרוש לטיפול במחלה.

מהן דרכי הטיפול בסוכרת שקיימות כיום?2015-01-18T20:14:10+00:00

ברפואה הקונבנציונלית מרבים לדבר על “דיאטה נכונה ופעילות גופנית”, אך ממליצים על אלה לצד תרופות שונות, מכדורים ועד לזריקות אינסולין. לתרופות אלו יש כמובן גם השפעות לוואי לאורך זמן ו”מטפחות” אצל חולה הסוכרת את “התהליך הטבעי”.

התזונה לפי שיטת LCHF היא “דיאטה”, שבה אוכלים מזון אמיתי עד לשובע ומבלי לספור קלוריות, ובה בעת מצמצמים, ואפילו מבטלים, את הצורך בתרופות.

מהו “התהליך הטבעי”?2015-01-18T20:15:29+00:00

“התהליך הטבעי” הינו כינוי להתדרדרות מחלת הסוכרת עם הופעת בעיות לב וכלי דם, עיוורון ונמק באצבעות הרגליים כמאפינים טיפוסיים. היות והתרופות אינן מטפלות במקור הבעיה אלא רק בסימפטומים שלה, יעילות הטיפול נשחקת ומצריכה להגדיל את מינון התרופות ובכך מגבירה את תופעות הלוואי שלהן.

בשיטת LCHF מטפלים במקור הבעיה וכך מקטינים, ואף מונעים, את הצורך בתרופות ואת התדרדרות המחלה.

יש לי סוכרת. מה הדבר הראשון שכדאי לי לעשות כדי לטפל בה?2015-01-18T20:16:40+00:00

ראשית ולפני הכול – גש לרופא. לאחר מכן, צור קשר בהקדם עם תזונאית LCHF שתתאים לך את התזונה האופטימלית לאיזון הסוכרת או לריפוי המחלה.

בשיטת LCHF רואים תוצאות חיוביות תוך ימים ספורים. צרו קשר בהקדם!

לפרטים ולקביעת תור: דינה דוד 052-3947218

עבור למעלה